Back to Top

Örnek İşlemler

 • Örneğin bir bilgisayar fimamız olsun. Satıcı firmalardan bilgisayar parçaları alalım ve müşterilere satış yapalım, borç ve alacağımızı takip edelim, aynı zamanda da elimizdeki ürün miktarını yani stoğumuzu takip edelim.

   

 • İlk olarak satıcı firmalara veya müşterilere cari hesap kartı açalım. Ana sayfadaki Cari, sonra da Cari Kartlar butonunu tıklarız. Carikod olarak M001, ünvan olarak da Merkez bilgisayar adını verelim. Diğer alanları doldurmak mecburi değildir. İşlem bitince KAYDET butonunu tıklarız.

   

 • Alıp sattığımız ürünlere de birer stok kartı açmalıyız. Bu işlem  için Stok Kartı bölümüne gidelim. Ürün Kodu alanına MON01, ürün adına da MONİTOR SAMSUNG 2243BW 22″SİYAH, birimi AD, fiyat alanlarını fatura esnasında girebilriz. İşlem bitince KAYDET butonunu tıklarız. Aynı şekilde istediğimiz kadar ürün kartı açabiliriz.

   

 • Şimdi de ana sayfadan Fatura işlemleri bölümüne girerek alış işlemi yapalım. Evrak No alanına faturanın numarası yazılır. Üç noktalı butonu tıklayarak ilgili cari hesabı buluruz. Fatura türünü ALIŞ olarak seçeriz. Sonra da Fatura maddelerini eklemek için Madde Ekle butonunu tıklarız ve ilgili maddeleri seçeriz. İşlem bitince de KAYDET butonunu tıklarız.

   

 • Daha sonra bu firmaya Kasa Hareteti bölümünden bir miktar ödeme yapalım. Ana sayfada Kasa+Kasa Hareketi+Yeni. Üç noktayı tıklayarak ilgili cari hesabı buluruz. Hareket türünü TEDİYE olarak seçeriz. Sonra tutar kısmına da tutarı yazarak KAYDET tıklayarak işlemi kaydetmiş oluruz.

   

 • Şimdi de mal alımı yaptığımız firma ile ilgili borç alacak ekstremizi inceleyelim.

   

 • Ana sayfada Cari+Cari Kartlar ekranında ilgili cari hesap bulunur. Sonra menüdeki EKSTRE butonu tıklanır, daha sonra RAPORLA dediğimizde ilgili hesabın tüm hareketleri görüntülenmiş olur.