Back to Top

Sıkça Sorulan Sorular

Soru: Programı kullanmaya başladığımda daha önceki müşterilerimin mevcut borç veya alacak bakiyelerinin durumu ne olacak?
Cevap: Cari + Cari Hareket + ilgili hesaba Borç veya Alacak kaydı yapılır.
Soru: Programı kullanmaya karar verdim, stok kayıtlarımı da tam olarak tutmak istiyorum, elimdeki mevcut stokların kaydı nasıl olacak?
Cevap: Stok Stok Hareket + ilgili stok kartına elimizde stok miktarınca Giriş  kaydı yapılır.
Soru: Cari veya Stok kartını silemiyorum?
Cevap: Hareket görmüş Cari Kart veya Stok Kartı’nı silemeyiz. Silme işlemini yapabilmemiz için o karta ait olan tüm hareketleri silmemiz gerekir. Bu işlem için önce o kart için bir extre raporu alınır ve o raporda ne tür evrak olduğu ve evrak numarası tespit edilir. Sonra ilgili bölümden hareketler tek tek silinir.
Soru: Cari veya Stok kartlarının isim ve kodlarını nasıl değiştirebilirim?
Cevap: Bu değiştirme işlemi sadece kartlarda olmayıp tüm hareketlerdeki kartları etkilemesi gerektiğinden dolayı bu işlem için Bakım bölümünde özel bir yer oluşturulmuştur. Önce eski kod seçilir sonra yerine yazılacak kod yazılır daha sonra da Değiştir ve Kaydet düğmesi tıklanır.
Soru: Kartlarda bulunan Grup Kodları ne işe yarar?
Cevap: Grup kodu yazmak mecburi bir şey değildir. Bu işlem Raporlarda fayda sağlayabilir. Örneğin bir gıda firması bütün peynir çeşitlerini kaydederken grup kodu olarak peynir yazarsa, daha sonra peynir grubundakileri ayrı rapor edebilir veya satıcılara Satıcı , müşterilere Müşteri grup kodunu verebilir.
Soru: Programı klavye ağırlıklı nasıl kullanabilirim?
Cevap: Düğmeler üzerinde altı çizili harfler var, Alt tuşu basılı iken altı çizili harfe basılırsa ilgili düğme tıklanmış gibi işlem görür.
Soru: Tahsilat ve Ödemeleri nereden yapabilirim?
Cevap: Kasa hareketleri bölümü bu iş için uygundur.
Soru: Hareket işlemleri bölümünde Sıra no ve Evrak no var bunlar ne anlama gelir?
Cevap: Sıra No bilgisayarın vermiş olduğu numaradır onun  sizinle ilgisi yoktur. Fakat Evrak no ise sizin Evrağınızın numarasıdır. Eğer Evrak noyu vermezseniz bilgisayar kendisi numara verir.
Soru: Program kapanırken gelen yedekleme ünitesi hakkında bilgi verir misiniz?
Cevap: Bu ünite program kapanırken otomatik devreye girer. Sizin datalarınızı D:\YILSOFTYEDEKLER\Günün Tarihi   isimli klasörde yedekler. Gerektiğinde yedeklerden geri yükleme yapılabilir. Eğer harddiskiniz ikiye bölünmüş ise yedeklemeyi D ‘ye yapmanızda fayda vardır. Çünkü windows’un çökmesi halınde C sürücüsü zarar görebilir.